Stavba domu? Nejčastější chyby při realizaci stavby či rekonstrukce

Stavba domu? Nejčastější chyby při realizaci stavby či rekonstrukce

Stavba domu není procházka růžovou zahradou, jak se může na první pohled zdát. Již před samotnou stavbou je vhodné mít vše ujasněno. V ideálním případě je dobré mít kvalitní projekt a vybraného vhodného dodavatele na celou stavbu. V následujícím článku se dozvíte o nejčastějších chybách při stavbě domu.

Nevhodný projekt

Ještě jste nezačali ani stavět a už můžete udělat něco špatně – projekt domu. Je nutné si pořádně promyslet, jak bude dům vypadat, aby celé rodině vyhovoval. Pokud totiž v průběhu stavby zjistíte, že chcete něco udělat jinak, než jak je naprojektováno, nemusí to být vždy realizovatelné. V lepším případě to realizovatelné bude, ale vzniknou při stavbě vícenáklady. Projektant by měl při projektování vzít v úvahu, kolik osob bude v domě bydlet. Tím získá představu o velikosti domu. Dále je zapotřebí mít jasno v tom, zda preferujete bungalov či patrový dům. Každé má své pro a proti. Máte v domácnosti dvě auta? V tom případě si nechte navrhnout dvojgaráž, či alespoň počítejte s místem na stání dvou aut. Mnohé další vaše představy a potřeby by s vámi měl prodiskutovat váš projektant.

Technický dozor stavby domu

Technický dozor stavby domu

Výběr nekvalitní stavební firmy

Stavba domu je finančně náročná a z tohoto důvodu se lidé snaží co nejvíce ušetřit. Při výběru stavební firmy, byste se ovšem neměli dívat pouze na cenu, za kterou bude dům postavený. V případě, že si vyberete společnost, která svoji práci provede nekvalitně, mohou se vám prodražit následné opravy. Velmi často také mnohé firmy nedodrží termín stavby. Vždy je dobré si zjistit reference o daných firmách.

Hrubá stavba

U hrubé stavby se může udělat spousta chyb. Problémem ovšem je, že tyto chyby se těžko odstraňují a mnohých si člověk nemusí ani všimnout, pokud není zrovna z oboru. První chybou je ta, že zedníci nedodrží předepsané vodorovné spáry a jejich tloušťku. Dojde tedy k porušení celistvosti zdiva. Dále mohou nedostatečně kotvit příčky k nosnému zdivu a také nedodržet pravé úhly. Chybou je i zkrácení doby pro podepření stropních konstrukcí. Při špatné manipulaci, nečistotami a pohybem osob se může stát, že dojte k porušení celistvosti folií (např. hydroizolace).

Chcete se těmto chybám vyvarovat?

Nebojte se obrátit na mě. Jsem schopen s vámi konzultovat vaše představy stavby domu a poradit vám ve věcech, které vám nejsou zcela jasné. Můžeme se sejít i přímo na pozemku a doporučím vám vhodné umístění domu. Samotný projekt stavby domu pak vytvoříme. Pokud máte projekt hotový, rád vám pomohu najít spolehlivou firmu, která dům postaví. A nakonec při stavbě samotné působím jako technický dozor stavby. Realizuji stavební dozor v rozsahu kvality, času i financí.